Rýchly a jednoduchý recept na kapustnicu uvarený len z kapusty a húb. Kapustnica s hubami je výborná ako vianočná pôstna polievka alebo polievka v čase pôstneho obdobia.

Vynikajúca kapustnica s hubami.
V kapustnici budú najlepšie chutiť vlastnoručne nazbierané hríby.

Do dobrej kapustnice patria sušené huby

Kapustnica s hubami je zdravá a výživná polievka, lebo kapusta ako nám je známe už základnej školy je plná vitamínov a huby tiež obsahujú vitamíny
B1, B2, B3 vitamíny C, D a H.

Na jej prípravu si potrebujeme len zadovážiť dobrú vykvasenú kapustu a sušené huby. Výborné je keď máme kapustu z domáceho kvasenia. Odporúčame si huby vlastnoručne nazbierať a preto si oblečte maskáče, zoberte si výbavu a chodťe do lesa – aspoň si urobíte aj prechádzku v prírode. Naša rodina používa vždy huby, ktoré sme si nazbierali na prechádzkach po lese. Veď huby rastú od jari až do zimy.

Hľadanie a zbieranie húb je obrovské dobrodružstvo a radosť, ktorú spôsobí hríb vykúkajúci z lístia alebo trávy. Zdravé a nečervivé huby zbierame do košíkov. Domov prinesené huby očistíme nožíkom od lístia a zeme. Nakrájame ich asi na 3 až 5 mm plátky a ukladáme najlepšie na sito.

Ako najlepšie vysušiť huby?

Jednoduché sito si môžete vytvoriť zo 4 latiek alebo rovných konárikov cez ktoré natiahnete a pripevníte trebárs aj starú záclonu alebo sieťku proti hmyzu. Huby je najlepšie sušiť voľne v chládku na vzdušnom mieste aby nesplesniveli. Môžeme ich ešte dosušiť vo vypnutej rúre, keď sme dopiekli koláč alebo mäso.

Dobre usušené huby poznáte tak, že sú krehké a lámu sa. Huby môžeme tiež navliecť na niť alebo na špajdlu. Usušené huby skladujeme v sklenených v uzátváracích pohároch, do ktorých sme vložili bobkový list a pár zrniek čierneho korenia. Keď je dobrý rok na hríby a máme ich veľa, vtedy usušené huby darujeme rodine a známym.

Použiť môžeme sušené, ale aj mrazené huby.

TIP: Uvarenú kapustnicu podávame s čerstvým chlebíkom. Návod na domáci chlieb si môžete vyhľadať na internete. Ak však nemáte toľko času, samozrejme bude stačiť aj čerstvý priamo z obchodu a pekárne.

Kapustnica s hubami sa varí z…

  • 1 kg kvasenej kapusty
  • 100 g sušených húb
  • polievková lyžica hladkej múky
  • polievková lyžica masti
  • polievková lyžica sladkej mletej papriky
  • cibuľa, cesnak
  • celé čierne korenie, nové korenie, bobkový list

Uvaríme ju podľa tohto návodu

Táto kapustnica je pôstna bez mäsa.
Namočíme si huby a necháme ich napučať.
Pokrájeme si kapustu na menšie kúsky a dáme variť do studenej vody. Pridáme napučané huby, korenie a bobkový list.
Urobíme si zápražku. Na masti speníme pokrájanú cibuľu, pridáme múku, trochu upražíme, pridáme papriku a vodou zápražku zriedime.
Po prevretí ju vylejeme do kapustnice. Pridáme cesnak a povaríme ešte asi pol hodiny a kapustnica s hubami je hotová.

Zhrnutie
recipe image
Názov receptu
Kapustnica s hubami
Meno autora
Publikované dňa
Čas prípravy
Doba varenia
Celkový čas
Priemerné hodnotenie
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.